معرفی شهرستان سرپل ذهاب

معرفی                      
مشخصات جغرافیایی
جغرافیای طبیعی
جغرافیای اقتصادی
جاذبه های تاریخی
جاذبه های فرهنگی و مذهبی
زبان، نژاد و مذهب

شهرستان سرپل ذهاب

معرفی

شهرستان سرپلذهاب از شهرستانی به همین نام که در سال 1360 از شهرستان قصرشیرین جدا شده و در استان کرمانشاه قرار دارد. حدود شهرستان سرپلذهاب از مغرب به شهرستان قصر شیرین و مرز عراق و از شمال به شهرستان ثلاث و از جنوب به شهرستان گیلان غرب و از شرق به شهرستان دالاهو محدود گردیده است.وسعت شهرستان سرپلذهاب 2188594متر مربع می باشد .
سرپل ذهاب در کنار ویرانه‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه‌ای نیز در نزدیکی آن قرار دارد تنها آثاری از پایه های آجری آن بر جای مانده که زمان حمله عرب ها به ایران از بین رفته است.سرپل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران باستان در قدیم الایام به حساب آمده است. و قلعه مخروبه یزد گرد سوم در بابایادگارکنونی تایید کننده این موضوع می باشد.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان سرپل ذهاب از ازشمال به شهرستان جوانرود، ‌از خاور و جنوب خاوری به شهرستان اسلام آباد غرب، از جنوب و جنوب باختری به شهرستان گیلان غرب و از باختر به شهرستان قصر شیرین و خاک عراق محدود می‌شود. شهر سرپل ذهاب مرکز شهرستان سرپل ذهاب، در 52 درجه و 45 دقیقه درازای جغرافیایی و 28 درجه و 34 دقیقه پهنای جغرافیایی، در 550 متری از سطح دریا و در 147 کیلومتری راه اصلی کرمانشاه – قصر شیرین قرار دارد. رود دایمی الوند از میان شهر می‌گذرد و آب و هوای آن نسبتا گرم و نیمه خشک است. تعداد دهستانها 5 عدد که عبارتند از 1- پاطاق(بشیوه) 2- بزمیر آباد 3- دشت ذهاب 4- قلعه شاهین 5- قره بلاغ.

بالای صفحه

جغرافیای طبیعی

چشمه سراب گرم؛ سرپل ذهاب چمشه جوشان و حیات بخش سرپل ذهاب در فاصله حدود 5 کیلومتری جنوب غربی این شهر و در دهستانی به همین نام قرار دارد. چشمه ای که تمام آب آشامیدنی و قسمت زیادی از آب کشاورزی منطقه را تامین می نماید. چشمه ای که پاتوق تابستانی تمام مردم شهرستان بوده و آب خنک آن بهترین راه برای فرار از گرمای بیش از 45 درجه ظهرهای تابستان است. شاید باورکردنی نباشد که بتوان در استخری شنا کرد که آب آن خوردنی باشد.
قسمت اصلی چشمه کاملا حفاظت شده بوده و آب آشامیدنی از آن تهیه می شود. مازاد آب از یکی از دریچه های  سد جاری شده و در استخر نسبتا بزرگی جمع می شود. از همین مکان به عنوان استخر شنا استفاده می شود و علاوه بر استخر به عنوان محلی برای یک استراحت کوتاه و نوشیدن چایی و حتی خوردن غذا می توان از آن استفاده نمود.
چشمه آب‌گرم تنگ حمام‌ در بین سرپل‌ذهاب، قصر شیرین و قلعه منیژه در جاده سر پل ذهاب به دیره، قلعه گبری، کاروا‌ن سرای ساسانی، دکان داود در3 کیلومتری جنوب خاوری احمد بن اسحاق در اول جاده سرپل ذهاب از مکانهای دیدنی این شهرستان به شمار می آیند.
سایر جاذبه های طبیعی شهرستان: آبشار پیران (روستای پیران) – سراب قلعه شاهین (روستای قلعه شاهین) - سراب ماران (روستای پاطاق)- سراب ذهاب (دشت ذهاب) – اب معدنی روستای ائینه- تفریحگاه جنگلی مشهور به امام عباس (روستای پاطاق)- تفریح گاه جنگلی میر حصار (روستای بزمیر آباد).

جغرافیای اقتصادی

دام‌داری تنها با شیوه سنتی رواج داشته و شامل پرورش بیش از 10 هزار راس گاو و 400 هزار راس گوسفند و 20 هزار راس بز است. هم چنین فرآورده‌های دامی به مقدار قابل ملاحظه‌ای صادر می شود. لازم به توضیح است که مراتع این شهرستان از بهترین مراتع قشلاقی استان کرمانشاه به شمار می رود. محصولاتی چون فرآورده های دامی و دام، گندم، جو، ‌تره بار، انگور، انار، انجیر و سیب در زمره صادرات شهرستان سرپل ذهاب هستند
شغل اصلی مردم سرپل ذهاب کشاورزی و دام‌داری است و فرآورده ها و محصولات کشاورزی شهرستان عبارتنداز: گندم، جو، بنشن،‌ کنجد، گیاهان علوفه ای، ذرت، انواع تره بار، سیب، گلابی،‌ انار، و انجیر. کشاورزی در شهرستان سرپل ذهاب سنتی و نوع کشت آبی و دیمی است. رواج کشاورزی در این ناحیه به علت خاک مساعد و آب فراوان است. آب کشاورزی از رودخانه های متعدد و چاه های ژرف و نیمه ژرف تامین می‌شود. در این شهرستان باغ‌داری نیز رواج زیادی داشته و شامل پرورش درختان سیب، انار، گلابی و انجیر اقلام صادراتی سرپل ذهاب محسوب می‌شوند.

بالای صفحه

جاذبه های تاریخی

طاق گرا:

طاق گرا

 طاق هلالی منفردی است که بصورت مستطیل شکل حجاری شده است برخی طاق گرا را علامت سرحدی ایلات اشکانیان می دانند اثار فوق در گردنه پاطاق در 15 کیلومتری شهر می باشد.

 نقش آنوبانی نی:

 عکس6

در صخرهای سرپلذهاب فعلی محله میانکل تصویر آنوبانی نی کتیبه هایی که با خط آکدی نوشته شده هنوز بر جای مانده است در این تصویر پادشاه لولویی با ریش طویل و مربع و کلاهی مدور و دامن ریشدار با کمر بندی کارد زده و کفشی صندلی دیده می شود.

 دکان داوود:

 عکس

دکان داوود دخمه ای است در دل کوه که در سه کیلومتری جنوب شرقی شهر سرپلذهاب برسنگ تراشیده شده و جای مانده از دوره مادها می باشد.

بالای صفحه

جاذبه های فرهنگی و مذهبی

 زیارتگاه احمد بن اسحاق(ره)و مزار شهداء:احمد ابن اسحاق(ره) یکی از یاران و اصحاب خاص امام دهم و امام یازدهم بوده که به روایت معتبر جزء معدود افراد یست که در زمان حیات امام حسن عسکری (ع) موفق به زیارت امام زمان زمان (عج) گردیده، ایشان وکیل امام حسن عسکری (ع) در شهر قم بوده است . احمد ابن اسحاق در سال 293 ه – ق پس از زیارت امام حسن عسکری (ع) در بازگشت به موطنش در شهر (حلوان) سرپل ذهاب کنونی رحلت فرمودند و بدن مطهرش را در همین مکان به خاک سپردند و پس از آن همیشه زائرین زیادی به قصد قربت و تبرک به پا بوس ایشان مشرف می گردند.ساختمان این مکان در اثر جنگ تحمیلی تخریب شد و در 1373 به همت اداره اوقاف و ستاد باسازی وقت بازیر بنای 2200متر مربع بازسازی گردید.
طبق آمار گیری سال1355  ، 12450  نفر جمعیت داشته است و در سال 1387 جمعیت کل شهرستان 84649نفر میباشد.که از این تعداد 49753نفر ساکن روستا می باشند. که از این تعداد 43182نفر مرد و41467نفر زن می باشد. از شهرهای باستانی ایران است و سابقه چندین هزار ساله دارد.نام تاریخی شهر حلوان ، از آثار مهم تاریخی آن مقبره احمد ابن اسحاق که از خواص امام یازدهم مسلمین بوده است.
این شهر در ابتدای جنگ تحمیلی به تصرف دشمن در امد ولی بلافاصله با رشادت سربازان گمنام اسلام و نیرو های مردمی از تصرف دشمن خارج گردید در اثر جنگ تحمیلی 6500واحد شهری و 7000واحد روستایی در این شهرستان تخریب گردیده و یاو یا خسارت دیده است تعداد شهدای شهرستان 700نفر و تعداد جانبازان 1218نفر وتعداد آزادگان 200نفر می باشد.

زبان، نژاد و مذهب

 زبان مردم سرپلذهاب کردی با گویش های کلهری ،سورانی وگورانی می باشد. طوایف مخنلف از ایلات :کلهر،جاف،گوران،مافی و.... پیرو مذاهب شیعه، تسنن و اهل حق هستند.

بالای صفحه