مرکز ترک اعتیاد بیمارستان شهدا سرپل ذهاب

 مرکز MMT  یک واحد دولتی است که جهت درمان سوء مصرف با داروهای آگونیست که در شهریور 1386 با تلاش آقای دکتر بهاری در بیمارستان شهدا راه اندازی گردید و این مرکز با روش متادون درمانی MAITANANC THARPY METHADON اقدام به درمان معتادان بصورت سر پایی نموده است .
طول مدت درمان حداقل 6 ماه می باشد که در صورت نیاز به مدت طولانی ادامه می یابد درمان با متادون بصورت شریت انجام می شود بیمار با مراجعه روزانه به  مرکز ترک اعتیاد دوز درمانی  لازم را دریافت نموده  و در محل مرکز مصرف می نماید
 بیماران زیادی هستند که بارها سم زدایی شده اند ولی مجددا اعتیادشان عود کرده است و روز به روز اعتیادشان سنگین تر و مشکلاتشان بیشتر شده است! افرادی که بیماریهای عفونی شناخته شده ای مانند ایدز یا هپاتیت دارند یا ترس مبتلا شدن این افراد به چنین بیماریهایی متعاقب رفتار پرخطرشان وجود دارد! بطور خلاصه وقتی تیم درمانگر به این نتیجه می رسد که براساس پروتکل های موجود بیمار نیاز به درمان نگهدارنده و طولانی مدت با متادون دارد چنین درمانی به بیمار پیشنهاد می شود.
هدف از درمان نگهدارنده با متادون، کاهش آسیب است. به این معنی که بیمار آسیب بیشتری به خود و اطرافیان خود نزند! فرضا اگر بیمار تزریقی است و بر اثر تزریق به هپاتیت مبتلا شده است بعد از این به ایدز هم مبتلا نشود. در این روش بیمار بجای مصرف مواد، بصورت روزانه متادون مصرف می کند. و در اولین قدم از تمامی خطراتی که در حین تهیه، نگهداری و مصرف مواد مخدر او را تهدید می کنند، در امان است!
در درمان نگهدارنده مقدار دارو به تدریج افزایش داده می‌شود تا جایی که علائم ترک مشهود نباشند و ولع مصرف مواد غیرقانونی نیز به واسطه مصرف متادون به حداقل ممکن برسد. درمان نگهدارنده به مدت طولانی برای حداقل چندین ماه و معمولاً بیش از یک سال و گاهی مادام‌العمر انجام می‌شود. در کسانی که واقعاً به درمان نگهدارنده نیاز داشته باشند در صورت قطع این درمان اغلب پس از مدت بسیار کوتاهی عود اتفاق می‎افتد و بیمار به مصرف مجدد مواد غیر قانونی روی خواهد آورد. بنابراین در صورت ختم درمان در این افراد حفظ ارتباط با مرکز درمانی برای پیگیری‌های بعدی و احیاناً شروع مجدد درمان ضروری است.

ویژگیهای متادون :
1-متادون بخوبی علایم محرومیت وسوسه ومصرف مواد را کاهش داده وباعث جلوگیری از لغزش  و عود می شود.
2-متادون باعث ثبات زندگی بیمار شده وباعث بالا رفتن کارایی او می شود.
3-خوراکی بودن متادون باعث می شود رفتارهای پر خطر مثل تزریق مشترک کاهش یافته وعوارض حاصله مانند ایدز وهپاتیت کاهش یابد.
4-ارتکاب جرم با مصرف متادون کاهش می یابد.

شرایط پذیرش بیماران :
1-مصرف تزریقی  2-مصرف هروئین 3-مصرف کریستال 4-مصرف تریاک وشیره 5-بیماران ایدزی 6- بیماران با سابقه زندان

کارکنان مرکز ترک اعتیاد :
1-  آقای دکتر امید قادری                   مسئول فنی
2-  آقای  قاسم    ویسی                         پرستار
3-  آقای فرامرز   خانمحمدی                    روان شناس

نشانی :
   سرپل ذهاب - بیمارستان شهدا   
   ساعت پذیرش    بعداز  ظهر ها