بخشهای فعال آزمایشگاه

بیوشیمی                   
هماتولوژی
سرولوژی
میکروب شناسی
پذیرش و جواب دهی

 بخش بیوشیمی
این بخش بیشترین حجم کاری را به خود اختصاص می دهد. این واحد مهم علاوه بر بهره گیری از جدید ترین متدها و روش ها، مجهز به مدل پیشرفته  دستگاهها بیوشیمی ( اتوآنالایزور، بلاد گاز، بیلی روبین متر،فلیم فتومتر ، الیزا،فتومتر )می باشد. سرعت انجام آزمایشات در این قسمت بسیار بالاست که در حداقل زمان نتیجه آزمایشات حاصل می گردد. با وجود برخورداری از مجهزترین دستگاه ها این بخش متد رفرانس را از یاد نبرده و در انجام کنترل کیفی داخلی و کالیبراسیون تست دستگاه ها از آن سود می برد. آزمایشاتی که در این بخش انجام می شوند شامل آزمایش های متداول بیوشیمی و آزمایش های تخصصی  ذیل می باشد.

اتوآنالایزور
اصطلاح اتوماسیون در بیوشیمی بالینی به فرآیندی اطلاق می شود که یک دستگاه  تعداد زیادی از تست ها را با دخالت اندک تکنیسین یا کارشناس انجام می دهد. آنالایزور های بیوشیمیایی دستگاههای هستند که غلظت متابولیت ها، الکترولیت ها، پروتئین ها و داروها را در سرم، پلاسما، ادرار، مایع نخاعی (CSF )و سایر مایعات بدن با دقت و صحت زیادی  مانند آزمایشات ذیل در این مرکز اندازه گیری می کنند. 

SGOT- SGPT -ALKALINE  PHOSPHATES -  BILIRUBIN–GLUCOSE – BUN – CREATININ – CHOLESTEROL - HDL  CHOLESTEROL-LDL CHOLESTEROL –TRIGLYCERIDE - URIC ACID – IRON  – PROTEIN TOTAL-CK – CKMB – LDH-  CALCIUM – PHOSPHORUS – ALBUMIN

اتوآنالایزور

بالای صفحه

 بلاد گاز
آنالیزورهای گازهای خونی  برای اندازه گیری PH، فشار جزئی دی اکسید کربن 2PCO  جزئی اکسیژن 2PO در مایعات بدن به خصوص خون انسان استفاده می شوند. اندازه گیری این پارامترها جهت تعیین تعادل اسید و باز در بدن اهمیت دارند. تغییر ناگهانی PH و 2PCO می تواند منجر به آریتمی های قلبی، افت فشار غیر عادی بطن و حتی مرگ شود. این نشانگر اهمیت ثابت نگه داشتن اسیدیته فیزیولوژیک و در نتیجه اهمیت دستگاه آنالیزور گازهای خونی ABG() است . در این مرکز Pco2- pH-Po2  انجام می پذیرد.

بیلی روبین متر
بیلی روبین متر یک آنالایزور فتو متریک است که غلظت بیلی روبین نوزادان و بزرگ سالان را با استفاده از سرم خون در عرض 5 ثانیه اندازه گیری می کند. Bilirubin

فلیم فتومتر
فلیم فتومتری فلیم به معنی شعله می باشد. اتمهای هر عنصر در اثر تحریک با انرژی حرارتی رنگ خاصی را در شعله ایجاد می کنند. یعنی طول موج خاصی ایجاد می کنند که رنگ حاصل شده نیز ناشی از آن است. دستگاه فیلم فوتومتر نیز که یکی از ابزارهای مهم آزمایشگاه های پزشکی است، بر همین اساس ایجاد شده است.
بخار حاوی نمک مورد نظر و همچنین اکسیژن، وارد شعله می شود سپس نور حاصل توسط فیلتر رنگی و عدسی متمرکز شده و سپس توسط فوتو دتکتور، به ولتاژ تبدیل می شود، این ولتاژ تقویت شده و به نمایش در می آید. طول موج های رنگی که معرف مواد مختلف است به صورت پیک هایی در نمودار حاصل، قابل بررسی و اندازه گیری است.
روش فلیم فتومتری معمولا برای اندازه گیری الکترولیتها و فلزاتی نظیر سدیم، پتاسیم ،لیتیم و کلسیم مورد استفاده قرار میگیرد که دراین مرکزقابل انجام است .NA&K

فلیم فتو متر

الیزا "ELISA Enzyme Linked Immunosorbent Assay"  
الیزا یکی از چند ده متدی است که جهت تشخیص و اندازه گیری دسته ای از بیومولکولها به کار می رود و ابداع آن از آنجا ناشی شده است که سایر متد ها به دلایل: قادر نبودن، حساسیت پایین، دقت پایین: پر زحمت بودن،  گران بودن.

بالای صفحه

بخش هماتولوژی
این بخش مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین سل کانترهای هماتولوژی جهت انجام آزمایشات تالاسمی قبل ازدواج می باشد که علاوه بر دیف سلولی و رسم هیستو گرام لازم تمام اندکسهای خونی را اندازه می گیرد .
دستگاههای بخش هماتولوژی مرتبا با خون کنترلهای استاندارد کالیبره می شوند علاوه بر دستگاههای پیشرفته، بعضی از کیتهای تخصصی همچون همو گلوبین A2  , و ... می باشد. آزمایشات ذیل  در این بخش قابل انجام است:

CBC-Hb-Hct-Platelet-R.B.C- MCV-MCH-MCHC-G6PD-B.T-C.T-PT-PTT-ESR-Malaria-Leishmania

هماتولوژی 1 هماتولوژی 2

 

بخش سرولوژی
آزمایشات روتین سرولوژی:
ASO, CRP, Latex (RF), 2ME, RPR, VDRL-B.G-PPD رایت، کومبس رایت، ویدال. در این بخش انجام می شود.

میکروب شناسی
در بخش میکروب شناسی کلیه آزمایشات مربوطه انجام می گیرد که شامل تست مستقیم، کشت، آنتی بیوگرام و تشخیص افتراقی سویه های جدا شده می باشد.این مرکز همچنین آزمایشات مربوط به سل و کشت کلیه مایعات، نسوج بدن و مدفوع انجام می دهد.

میکروب شناسی

بالای صفحه

 بخش پذیرش و جواب دهی
اولین و آخرین مرجع مراجعین در هر آزمایشگاه بخش پذیرش آن می باشد، که خود می تواند نمودی از سطح کمیت و کیفیت و توان آزمایشگاه باشد.
تمام انواع دفترچه های بیمه، نسخه های آزاد و... در این آزمایشگاهها قابل پذیرش می باشند. 
پذیرش این واحدهای آزمایشگاهی با برخورداری از جدیدترین متد طراحی داخلی و با بهره گیری از جدیدترین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و  استقرار در مناسب ترین قسمت آزمایشگاه، به نحو مطلوبی توانسته است رضایت  مراجعین محترم را کسب و گامی مهم در این زمینه بردارد. مراجعین محترم می توانند جواب آزمایشات اورژانس همان ساعت و آزمایشات غیر اورژانس روز بعد در یافت نمایند.

پذیرش 1 پذیرش 2

 

  • میانگین روزانه مراجعین: 164 نفر آزاد و از تمام بیمه ها ( تامین اجتماعی – خدمات درمانی- نیروهای مسلح – بیمه روستایی- بانکها ، بیمه های تکمیلی و ...)
  • میانگین روزانه آزمایشات : 843 تست
بیوشیمی
SGOT- SGPT -ALKALINE  PHOSPHATES -  BILIRUBIN–GLUCOSE – BUN – CREATININ – CHOLESTEROL - HDL  CHOLESTEROL-LDL CHOLESTEROL –TRIGLYCERIDE - URIC ACID – IRON  – PROTEIN TOTAL-CK – CKMB – LDH-  CALCIUM – PHOSPHORUS – ALBUMIN- Pco2- pH-Po2- BilirubinT&D- NA&K
هماتولوژی
 CBC-Hb-Hct-Platelet-R.B.C- MCV-MCH-MCHC-G6PD-B.T-C.T-PT-PTT-ESR-Malaria-Leishmania-Hb2—Direct coombs & In Direct coombs-HBSAg
سرولوژی
ASO, CRP, Latex (RF), 2ME, RPR, VDRL-B.G-PPD
میکروب شناسی
کشت ادار ، مدفوع و تمام ترشحات و مایعات بدن – آنتی بیو گرام 
سایر
S/E-U/A

 

بالای صفحه